מידע שימושי בעקבות מלחמת "חרבות ברזל"

זה בסדר גמור להרגיש תחושות של לחץ ותסכול כשהמציאות מאתגרת. יחד עם זה חשוב לעבור מפסיביות לשליטה על החיים. 

מה זה אומר? 

א. לשבת בזמן נח ולתכנן עם בני המשפחה את סדר היום, הפעילות והמשימות של כל אחד.

ב. להגדיל את אופציות הפעילות של כל אחד מבני המשפחה (לתאם פעילות עם חברים, להחליף משחקים עם השכנים, לקנות דפי ציור, ללמוד קורסים חדשים ועוד) – אפשר לבצע סיעור מוחות במשפחה או עם חברים ולקבל הרבה רעיונות חדשים.

ג. לא לשכוח להשאיר קצת זמן לעצמך (גם אם בזמן הזה אפשר להיות עם הילדים). לנשום, לעשות מה שאוהבים, להתעמל,לישון

תגובה לא רגילה במציאות לא רגילה היא דבר נורמלי. לחץ, פחד וחשש בהחלט יכולים לגרום לבכי. בכי יכול להוות שיחרור טוב מרגשות מכבידים. במידה והבכי הופך לתגובה קבועה (כל יום – יומיים) ולא נשלטת כדאי להתייעץ עם איש מקצוע לגבי טיפול.

א. כדאי לחפש באינטרנט או באמצעות איש מקצוע מהתחום מה המידע הקיים ומה קרה בעבר במקרים דומים. 

ב. צריך לדעת לקבל החלטות גם במציאות של חוסר ודאות. לשקול את הצדדים השונים ולראות כמה סיכון כדאי לקחת ובמה.

ג. הכי חשוב – לקבל על עצמך לא להתחרט אם יתברר בדיעבד שלא קיבלת את ההחלטה הנכונה. צריך לדעת שקיבלת את ההחלטה הנכונה ביותר לפי המידע שהיה בידך ולפי שיקול דעתך. קבלה זו תאפשר לקבל החלטות נבונות בהווה.  

חדשות ורוגע הם שני דברים הפוכים. בתקופה כזו כדאי להתחבר לגופים שנותנים מידע מתומצת מדי כמה שעות. במקום חדשות כדאי להשקיע את הזמן בדברים שמחזקים ומרוממים את הרוח. לעשות פעילות שאנחנו אוהבים, לדבר עם אנשים שנעים לנו, התעמלות, תפילה, מגע פיזי עם אנשים אהובים וכדו'.

עצמאים מתקשים להתפרנס בתקופה שכזו ובוודאי כאשר הם לא נמצאים בקרב מעגל הלקוחות הקבוע שלהם. לכן, כדאי לחשוב יצירתית לאילו גופים או אנשים שקרובים למקום בו אני נמצא אוכל לפנות בכדי שיציעו את שירותי. כדאי לצרף מספרי טלפון להמלצה. בנוסף, אפשר לחשוב כיצד ניתן לתת שירות בתחום העיסוק גם מרחוק. למשל מורה יכול לתת שיעורים בזום וכדו. 

ילדים הם עם יצירתי מאד ומתעניין רק שהרבה פעמים הוא מתקשה להעסיק את עצמו וכאן אנחנו נכנסים. כדאי להכין מגוון גדול של פעילויות אפשריות, אמצעים ותוכנית פעילות. 

פעילות אפשרית – ילדים יכולים לשחק אבל גם לבשל, לכתוב, ליצור, לנגן, ללמוד, לעשות בייביסיטר על הילדים של השכנים, לסדר, תחרות כשרונות צעירים, הרמת ערב מבדר ועוד דברים רבים. בכדי לקבל רעיונות רבים כפי האפשר כדאי לקיים סיעור מוחות טלפוני, בזום, בווטסאפ או בכל צורה אחרת. סיעור המוחות יתקיים עם הילדים, חברים או בני משפחה. 

אמצעים – כדאי להחליף משחקים עם השכנים, לקנות חומרי יצירה, למצוא קורס מעניין באינטרנט וכדו'.

תוכנית פעילות – זהו השלב האחרון – קביעת סדר יום לכל הפעילויות שמצאנו.

על מנת שנשיג את מה שחסר לנו חשוב שיהיו לנו שני מיידעים:

1. מה חסר לנו בדיוק. איזה בגד – שמלה, מכנס, למי – בן, בת, גודל והאם אנחנו רוצים רק חדש או שמשומש הוא גם טוב? חשוב לייצר רשימה שנוכל להעביר הלאה.   

2. לברר מי יכול לעזור לנו להפיץ את הצורך הלאה ולמי כדאי להעביר את הבקשה. 

במידה והחלטתם להעביר בקשה אל תשכחו לצרף פרטי איש קשר.

אחד הדברים הקשים נפשית הוא ריחוק מהבית והמוכר. הקושי מתעצם כאשר בעקבות הטלטול מהבית והרגשת הארעיות אנשים לגמרי שוברים את סדר היום הרגיל שלהם ואת ההרגלים הקבועים. לכן חשוב מאד! לשמור על ההרגלים עד כמה שניתן – ארוחה משותפת לכל בני המשפחה, שיחה שבה כל אחד אומר מה הוא מרגיש, שמירה על סדר יום, משחקים משותפים, דאגה לסדר וניקיון במקום השהות, שמירה על היגיינה וכדו' – וכל דבר שיכול לייצר יציבות. 

דבר נוסף, להפוך מפסיבים לאקטיביים – מה אני יכול לעשות בשביל הסביבה שלי הקרובה או הרחוקה (טלפון לסבא וסבתא, שיחות התעניינות בקשישים שנשארו לבד).

ריכזנו עבורכם ארגוני סיוע ויוזמות הנותנים מענה לצרכי משפחות העולים בעקבות מלחמת "חרבות ברזל"

*ייתכנו שינויים בזמינות השירותים והיוזמות המוצגים להלן
*מומלץ לוודא את זמינות השירותים בעת הפנייה

עזרה למשפחות במשבר בזמן מלחמה

צורךפיתרונות אפשריים
ארגוני סיוע, יוזמות חברתיות, גופים ממשלתיים וספקים בתשלום
ארוחות למשפחות אבלים/ מפונים"מבשלים חוויה" מציעה אוכל חינם למשפחות המפונות ולחיילים.
פניה אליהם בטלפון (אוהד) 052-4094098, או במייל
Ohad.mevashlim@gmail.com
"ארוחה מלב אל לב"- אירוח ביתי לארוחה חמה ומזינה- קישור לטופס
מציאת קורת גג- שהות זמניתפלטפורמת תיאום בין מארחים לאורחים בית ישראלי- פלטפורמת תיווך בתים מארחים עמותת "לב אחד" – התארחות עם המשפחה – קישור למילוי הטופס
קניות סופר, קניות בגדים, ציודקניות אונלייןחמ"ל 5 אצבעות- תרומות ציוד – קישור למילוי הטופס
קניות תרופותהזמנת משלוח עד הבית בתשלום דרך אתר קופ"ח
תיקונים טכניים בבית או במקלט (דלת ממ"ד, חלון ממ"ד)עמותת ידידים 1230 – 24 שעות . וואצאפ התאחדות קבלני השיפוצים במחוה של תיקוני ממ"ד ללא עלות 1700-700-426אתר מידרג, אלפי בעלי מקצוע נרתמו לסייע בהתנדבות מלאה על מנת להשמיש ולהכשיר מקלטים באופן מיידי – זה כולל הכל- *תיקוני חשמל, מים, שירותים, פינוי חפצים, שיפוצים קטנים, וכל דבר אחר שדחוף לסדר במקלט.*מלאו את הפרטים בקישור מידרג
או התקשרו אלינו 03-3094281
כביסותלנשות חיילי המילואים בכל הארץ
ניקיון הביתלנשות חיילי המילואים בכל הארץ
בייביסיטר על ילדיםעמותת חוזה חדש- מערך ארציויצו – ביוזמה לנשות חיילי מילואים בייביסיטר בהתנדבות למשפחות קישור לקבוצת ווטצאפ, לפרטים נוספים – שקד, 0503121931עמותת "לב אחד" – שמירה על ילדי מילואימניקים ובעלי תפקידים חיוניים – קישור למילוי הטופס
פעילויות תעסוקה לילדים (רעיונות, או זומים חינמיים)קולנוע לב – סרטים בחינם !!החברה להגנת הטבע עם הרצאות זום לכל המשפחה בחינם איגוד מקצועות האנימציה בסדרת סדנאות מקוונות ללא עלות להרשמה
סיוע לימודי לילדיםתר מקפצה של משרד החינוך- שיעורים וסדנאות העשרה מקוונות לפי קבוצות גיל *6552 מוקד עזרה של משרד החינוךשיעורים פרטיים למפונים בחינם. לתיאום שיעור פרטי, רונה: 0534307533
פעילויות הסחת דעת למבוגריםשיעור תנועה קבוע בזום לנשים ונערות כל בוקר בשעה 9 בחינם!!החברה להגנת הטבע עם הרצאות זום לכל המשפחה בחינם
קשר עם צוות חינוכי בבית הספר – לעדכן במצב המשפחהלבחור איש קשר מהמשפחה שמספיק מעורב
טיפול בחיות הביתרשימת משפחות אומנה זמנית לכלבים דוגיסיטרז למען מילואימניקים וצוותי הרפואה, למתנדבים ולזקוקיםלשמירה על בעלי חיים של אנשי ביטחון ורפואה שהוקפצו או משפחות מהדרום שצריכות עזרה – קישור לרשימה מתעדכנת של צריכים עזרה ונותני עזרה- מלאו את הפרטים ומצאו אחד את השני, כשאתם מוצאים בבקשה למחוק את עצמכם מהרשימה!
סיוע רגשי בשל המצבקופות חולים
החל מיום א' קופות החולים מעניקות מענה טיפולי נוסף לתמיכה רגשית של 3 שיחות טיפוליות על ידי אנשי המקצוע.
מענה זה הוא בנוסף למוקדי החירום של קופות החולים שפורסמו.

לתיאום, יש לפנות למספרים הבאים:

כללית – תמיכה נפשית *2708, בשעות: 07:00-20:00
לאומית – *507 או 1700507507
מכבי – דרך תלם, בשעות: 08:00-22:00, *3028
מאוחדת – מוקד ארצי 24/7, *3833

מוקדי החירום של מרכזי הסיוע בכל הארץ:
כללית 03-7472010
מכבי *3555
לאומית 1700507507 או *507
מאוחדת *3833
קבוצות תמיכה רגשיותקבוצת תמיכה לאימהות עם ילדים בבית שבן או בת הזוג במילואים 0545535266
סיוע כספי בשל המצבבקשה למענק ליישובי עוטף עזה מרשות המיסים שי כספי בכרטיס מתנה דיגיטלי מפורום העסקים לתושבי יישובי עוטף עזה. 1000 שח לכל נפש. יש לשלוח בקשה למייל Forumasakim23@gmail.comהקלות והטבות הבנקים לתקופה זו
מימוש זכויותזכות בקליק -מוקד טלפוני ארצי למתן מידע וסיוע לתושבי ישראל בנוגע לכלל הזכויות והשירותים הקשורים למצב הבטחוני:
ניתן לפתוח פניה ללא עלות
דרך האתר או בטלפון 5922*
שיקום עסקיםהלוואות מהבנקים לעסקים בקו העימות- ללא ריבית. נא לבדוק מול הסניף
שיקום בית שנפגע
הגעה לטיפול רפואי, שינוע אוכל , הסעה למפוניםארגון עזר לחיים – חפשו את האפליקציהעזר מציון במוקד הארצי 073-2477777חברת שומרי שבת – נסיעות בחינם מהדרום למרכז הארץ 03-5600200
משמרות – שהייה עם חולה בבית חוליםארגון עזר לחיים – 053-827-6146
השתתפות/ בקשה לקריאת תהיליםאתר תהילים יחד העברת שמות לתפילה או אימוץ שם לתפילה בבוט
לוויות, שבעות וניחום אבליםפרסום שעות ניחום אבלים והפצת המודעה"מתייצבים לניחום אבלים" – הגעה ללוויות ושבעות ועזרה בארגון וקניה (כיבוד, שתייה, פרחים, ארגון וכולי) – מילוי טופס מיזמי סיוע עבור לוויות
פלטפורמות למציאת התנדבות- למי שרוצה לעשות טוב לאחר
פלטפורמות חיפוש כלליותפלטפורמות חיפוש כלליותפעילות למשפחה ולילדים חרבות ברזלבוט וואצאפ חרבות חסד במספר +972 79-910-0060
החמ"ל הסגול"מוקד הסיוע לאנשים עם מוגבלות בזמן המלחמה, במטרה לעזור לילדים ובוגרים עם מוגבלויות לעבור את הימים הקשים האלו, מזמין את מי שזקוק לעזרה עם:
מזון, ציוד רפואי או תרופות, תמיכה נפשית, ציוד הנגשה, עזרה עם ילד עם מוגבלות בבית או דבר מה אחר- להיכנס ללינק המצורף ולכתוב לחמ"ל, שיעשה כמיטב יכולתו לסייע בצורה הטובה ביותר, באמצעות עשרות אלפי המתנדבים של "חרבות הברזל", הפזורים בכל רחבי הארץ.
החמל הסגול


נשמח שתצרו עימנו קשר

עמותת יד תמר

דילוג לתוכן